Kitesurfing aneb adrenalinová dovolená u moře

Patříte mezi ty lidi, kteří rádi experimentují a zkoušejí nové věci? Nebo jste již znudění všedností dne a rádi byste si zajeli na nějakou dovolenou, ale přitom vás nebaví pořád jenom ležet na pláži? Právě pro vás máme dnešní typ na extrémní dovolenou!

Adrenalinové sporty dnes rostou jak houby po dešti. Jedním z nich je i velmi dynamicky se rozvíjející kitesurfing. O co jde? Zjednodušeně si to můžete představit, jako kdybyste měli na nohách připevněné zmenšené prkno od windsurfingu a po vodě byste byli taženi drakem ve tvaru paraglidingového padáku.

Princip tažného draka je znám již dlouhou dobu a první pokusy jsou zaznamenané už ze 13. století z Číny. Později a i ještě dnes se drak začal využívat k tažení velkých lodí. K rozvoji kitesurfingu jako sportu přispěli až objevy nových materiálů jako je kevlar apod.

Jak již bylo řečeno jedná se o velmi rychle rozvíjející se sport. Zatímco v roce 1998 se počty příznivců počítali na pár desítek nadšenců, o osm let později se již mluvilo zhruba o 200 000.

Kitesurfing patří mezi mnohé z variant powerkitingu mezi, které se řadí snowkiting, landkiting nebo třeba buggykiting.

Při jízdě na kitsurfingu máte pocit téměř absolutní volnosti. Tažný drak dovoluje vyvinout poměrně vysokou rychlost a množství triků, které zkušení „kiteři" dovedou provést, není také zrovna zanedbatelné. I doba trvání některých skoků je vskutku úžasná. Rekord zatím drží Jesse Richman, jenž si ve vzduchu při jediném výskoku pobyl neuvěřitelných 22 vteřin!

Kitesurfing má oproti sportům jemu podobným jednu velkou výhodu a tou je velikost vybavení. To se vám totiž vejde do batohu středních rozměrů a tak byste neměli mít problém, pokud se rozhodne hledat vhodné místo, které je od příjezdové cesty poněkud vzdálené.

Základní vybavení se skládá z tažného draka, trapézového pásu a kiteboardu. Tažní draci jsou dnes především nafukovací, což umožňuje start z vody. Nejnovější typ je takzvaný BOW kite. Ten má větší větrný rozsah než předešlé typy a lze ho použít i v silném větru. Trapézový pás je úvazek, který spojuje draka s tělem jezdce. Kitebord je dřevěná nebo kompozitová deska a existuje jich celá řada. Velmi záleží na zkušenosti jezdce a stylu jeho jízdy.

Mezi další vybavení určitě patří přilba, protinárazová vesta, neopren a bezpečnostní nůž.

Takže pokud byste rádi spojili příjemnou dovolenou u moře s trochou adrenalinu, kitesurfing je možná právě to pravé pro vás. Nejlepší cestou, jak s ním začít, je přihlásit se do nějakého speciálního kurzu. Zde vám školení instruktoři vysvětlí veškerou problematiku, naučí vás, jak draka ovládat, a poradí i s případným nákupem vybavení.

Máte s tím někdo zkušenosti?

Kitesurfing aneb adrenalinová dovolená u moře patří do témat
  • kiting Mahulena 26.03.2009 09:56:56

    Souhlasím, Lago di Garda je na to nejlepší. Stále tam fouká a pak můžete sportovat celou dovcu. Letos se tam chysám zase.

  • Kiting Lucie 25.03.2009 08:58:51

    Byli jsme na dovolené V Itálii na Lago di Garda, kituje se tam o sto šest, můžu vřele doporučit :)

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adrenalinové sporty patří do témat

Adresář

Poradna na téma Adrenalinové sporty

Diskutujte na téma Adrenalinové sporty

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku